Bezrobocie – skutek kryzysu

Bezrobocie – skutek kryzysu

W skutek światowego kryzysu gospodarczego upadło wiele firm, a te, które przetrwały musiały zredukować liczbę zatrudnionych osób w trosce o swoją kondycję finansową. Od czasu wybuchu kryzysu liczba bezrobotnych w naszym kraju wzrosła, zwłaszcza, wśród młodych osób. Świeżo upieczeni absolwenci wyższych uczelni nie są już atrakcyjnymi pracownikami – nie posiadają doświadczenia zawodowego, a zdobyta na studiach wiedza często jest bezużyteczna dla przyszłego pracodawcy.

Dlatego, najbardziej cenione są te osoby, które już podczas nauki zdobyły doświadczenie na stażach i praktykach oraz na własną rękę zgłębiały wiedzę w bardziej praktycznych aspektach. Również osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia mają bardzo duży problem w znalezieniu nowej pracy.

W tym przypadku pracodawcy obawiają się, iż osoba w tym wieku nie będzie wystarczająco elastyczna oraz nie poradzi sobie w nauce nowych rozwiązań i technologii. Podczas szukania nowej pracy łatwo popaść w zniechęcenie i apatię, które mogą doprowadzić nawet do depresji.

Dlatego ważne jest, by stale mieć zajęcie i połączyć to z podnoszeniem swoich kwalifikacji. Urzędy Pracy dofinansowują różne kursy, które mogą zwiększyć szanse na etat. Mogą to być kursy języków obcych, obsługi komputera lub kursy pomagające otworzyć własną działalność gospodarczą.